Hotel „Marjan“ izgrađen je davne 1963. godine. Bio je to prvi splitski hotel prve kategorije. Tijekom godina mijenjao je svoju ponudu, pa su tako već 1966. na zapadnoj strani izgrađeni bazen i drugi sadržaji javne namjene. Održavanje Mediteranskih igara u Splitu stvorilo je potrebu za daljne promjene pa je 1979. hotel „Marjan“ dobio novih 110 soba, ali i kongresnu dvoranu te širu ponudu ugostiteljskih i komercijalnih sadržaja. Zadnja promjena na ovom hotelu dogodila se 1989. kada su rekonstruirani samo pojedini dijelovi unutrašnjosti.
U ratu je hotel „Marjan“ velikim dijelom bio devastiran te je u poslijeratnim godinama nudio svoje usluge samo u istočnom dijelu svog prostora. Budući da se nalazi na izvrsnoj lokaciji, na zapadnoj obali, svega pet minuta hoda od samog centra Splita, a blizu Sustipana i brojnih kulturnih objekata i plaža na Mejama, njegova obnova bila je od osobite važnosti za splitski turizam.
Hotel “Marjan” na početku obnove
Najvažnija investicija Željka Keruma
Godine 2005. hotel „Marjan“ kupio je poduzetnik Željko Kerum, koji je do tada, svojim trgovačkim lancem, stvorio pravo poslovno carstvo. Hotel je, umjesto za traženih 57,5 milijuna kuna, kupio za 170 milijuna kuna. Tada je govorio i da će u hotel investirati 130 milijuna eura. Kerum je najavljivao kako želi stvoriti hotel A kategorije te u Split dovesti jedan od najpoznatijih svjetskih trgovačkih lanaca, Hilton. I uistinu, 23. travnja 2009. tvrtka Adriatic d.d. i hotelska korporacija Hilton potpisali su ugovor o franšizi temeljem kojeg će Marjan postati dio hotelskog lanca Hilton i nosit će ime „Hilton Marjan Split“.
Obnova hotela “Marjan”
U službenoj „Osobnoj iskaznici hotela Marjan“ stoji da je hotel „privremeno zatvoren 2008. zbog napredovanja na rekonstrukciji“. Ta „privremenost“ traje sve do današnjih dana i kako se čini, neće tako skoro završiti.
Hotel “Marjan”, zima 2012.
Od 2008. Kerum stalno najavljuje otvaranje hotela „Marjan“ za naredno ljeto. No, od tada je prošlo već pet ljeta, a sam hotel nikako da otvori svoja vrata i tako, sukladno najavama, poboljša splitsku hotelsku ponudu.
San ljetne noći
Splitski gradonačelnik Željko Kerum prošle je godine rasprodao sve svoje trgovine, na kojima je stvorio svoj poslovni uspjeh i slavu. U javnosti postoje brojna nagađanja o tome kako će ga zaduženost u bankama koštati i njegovog glavnog projekta, hotela „Marjan“. No, on ga se još uvijek ne odriče.
U prosincu 2010. Kerum je rekao: „Do ovog ljeta dovršit ćemo sobe i recepciju i pustiti hotel Marjan Hilton u rad. Dotad ćemo urediti i zapadnu obalu, iako to nije uvjet za dobivanje pet zvjezdica“. Ljeto 2010. davno je ostalo iza nas, a ni zapadna obala ni hotel još nisu gotovi. Ova godina tek je počela i nezahvalno je bilo što prognozirati. Ostaje vidjeti hoće li ljeto 2013. donijeti ostvarenje sna o otvaranju luksuznog splitskog hotela.
Hotel “Marjan” i radovi na zapadnoj obali
Hotel Marjan pravi je biser Splita i šteta je da propada. Nažalost na hrvatskoj obali na obnovu čeka još puno objekata, iako je ovaj jedan od najpoznatijih.
Odličan post s poantom isticanja stalnih i kontinuiranih laži “onih na vrhu”. Kerum je samo jedan od njih, onaj s malo manje sreće u posljednje vrijeme.
A sve je završilo poznatim raspletom, lošim za hotel: bivša žena sjela je hipotekom na preostalo poslovno carstvo (više o tome na http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/bivsa-kerumova-supruga-sjela-hipotekom-na-hotel-marjan.html).
Istina, Kerum je samo jedan od njih. Bilo je raznih najava o prodaji hotela, kao najizgledniji kupac spominjao se Danko Končar (http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/193297/Hotel-Marjan-trazi-jos-70-milijuna-eura.html#.UPJxK2_hqFA) pa se od toga odustalo. Kerum je u intervju za Slobodnu Dalmaciju (http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/192654/Default.aspx) rekao da će prodati Joker i dovršiti “Marjan”. Nitko još ne zna što će biti s tim velikim projektom. Činjenica je da na predivnoj lokaciji u Splitu postoji hotel koji bi mogao doprinijeti splitskom turizmu, ali čini se da još dugo neće dobiti svoju funkciju.
Inače, hipoteka koju je postavila njegova žena je već druga hipoteka na hotelu “Marjan”. Prva je ona Hypo banke, koja je zapravo i označila početak Kerumovog kraja.
A zašto ga je platio 170 milijuna ako je traženo 57,5 milijuna?
Kao što se može vidjeti u ovom članku (http://www.gradimo.hr/clanak/prodaja-marjana-jedan-od-najboljih-poslova-hfp-a/3690) “tvrtka Neva Kerum je odlukom HFP-a odabrana među devet ponuđača za kupnju 87,83 posto dionica hotela. Početna cijena bila je 57,5 milijuna kuna, a Neva Kerum ponudila je 170 milijuna kuna, uz dokapitalizaciju još 190 milijuna u dvije godine i zadržavanje zaposlenika.”. Znači, u utrci za kupnju, Kerum je ponudio najbolju cijenu, daleko višu od početne.
Znači ukupno 48 milijuna eura. To je 150.000 eura po sobi. A Lone, potpuno novi hotel 180.000 po sobi. To je ipak malo previše.
Odlična tema i slažem se s Majom da je ovo samo jedan od mnogo primjera. I mi u Crikvenici imamo sličan problem s našim Miramarom koji se trebao obnoviti, no to se zasad još nije dogodilo, a sve mi se čini da nikad ni neće 😦
Prava je šteta što biseri hrvatskog turizma, zbog neriješenih poslova određenih ljudi, nemaju kvalitetniju hotelsku ponudu.